سایت اطلاع رسانی شهر سه قلعه - مقالات: مراسم ختنه سوران
شنبه 25 آذر 1396 7:09 (25 09 1396)
سایت اطلاع رسانی شهر سه قلعه

 
مراسم ختنه سوران
مراسم ختنه سوران
در كوير پسرها را در بين 4 تا 7 سالگي ختنه ميكنند پدر و مادر يك هفته قبل از مراسم در فكر تداركات جشن هستند . خانه را آماده مي سازند . نان مي پزند مهمانان نزديك را خبر مي كنند و خلاصه هر كاري ميكنند تا بتوانند جشن بهتري برگزار كنند.
روز موعود فرا مي رسد همه شاد و خوشحال هستند و لباسهاي نو به تن دارند. مهمانان كم كم مي آيند . مجلس پذيرايي با شيريني و چاي گرم است . و بوي خوش اسپند شامه را نوازش مي دهد . مراسم جشن عموما از بعد از ظهر شروع مي شود . هوا اندكي كه خنك مي شود همراه با نواختن طبل و ساز بچ هرا اصطلاحا به سر آب مي برند ( سر آب محلي است كه اصطلاحا به كنار يك جوي آب يا فضاي باز گفته مي شود ) در آنجا گروهي رقص محلي از قبيل چوب بازي جكه و... انجام مي دهند و گروهي ديگر بانواختن ساز و دهل و كف زدن آنها را همراهي ميكنند. سپس لباسهاي بچه را عوض مي كنند و لباس نو بر او مي پوشانند و همانند هنگام رفتن با ساز ودهل او را به خانه برگردانده و در محلي كه از قبل آماده كرده اند مي خوابانند. اين محل شامل يك تشك يا اصطلاحا نالين مي باشد كه روي آن رابا يك چادر شب مي پوشانند و در دو طرف آن متكاهايي قرار مي دهند تابچه تكان نخورد .
در مجلس همه خوشحال اند بجز بچه! در چهره اش اضطراب عميقي ديده مي شود گاها گريه مي كند . بزرگتر هايي كه اطراف هستند با دادن شيريني و شكلات پسر كوچولو راد لداري مي دهند .

بالاخره استاد ( دكتر) سر ميرسد همه ساكت مي شوند و استاد كار ش را شروع مي كند و بقیه با صلوات او را همراهي مي كنند . انجام ختنه بدون هيچ گونه امپول بي حسي و تشريفات ديگر انجام مي شود . كار تمام مي شود تبريك گفتن ها شروع هر كدام از فاميل هديه اي كه مي تواند پول زمين گوسفند باشد تقديم مي كنند .
مراسم جش با شام مفصلي دنبال مي شود و هنوز سفره ها را جمع نكرده مجلس بزن و بكوب بر پا مي شود در شب علاوه بر رقص هاي محلي كه در مراسم سر آب ذكر شد نمايشهاي خنده داري كه در اصطلاح ( شو بازي) خوانده ميشود انجام مي شود .
دامنه شادي و سرور تا نيمه هاي شب و بعضا تا سحر ادامه پيدا مي كند در اين مدت بساط چاي و شيريني گرم است واگر تابستان باشد صد البته بساط هندوانه و خربزه. در اين ميان تعدادي از جوانتر هابا همديگر جمع شده و با دستبرد به خانه مهمانان هر چه خوراكي در خانه دارند را به غارت برده و مهمانان ديگر و خود صاحب خوراكيها رابا آن پذيرايي مي كنند و بعدها كه خود صاحب خانه مي فهمد بر خودش خنده اش ميگيرد.

اين مراسم چند شب طول مي كشد و هر شب تعدادي از اقوام نزديك در آنجا ميخوابند تابچه خوب شود گفتني است اوايل كه بچه شروع به راه رفتن مي كند تنباني گشاد به او مي پوشانند تا راحت تر راه برود
قابل ذكر است كه در قديم تر ها چوبي را بين زانو هاي بچه گذاشته و دو طرف چوب را به زانوهاي او مي بستند تا پاهايش به هم نرسد و موجبات ناراحتي اش نگردد وامروزه نيز ميز كوچكي را روي پاهها وشكم بچه قرار مي دهندو كودك مانند كرسی ر در زير آن دراز مي كشد.

logicbrix

logicbrix می گوید:

در چهار شنبه 22 آذر 1396 7:09

<a href="http://www.nsgart.com/">nsgart</a>, <a href="http://www.secur-pro.com/">secur-pro</a>,
logicbrix

rms-mentoring

rms-mentoring می گوید:

در پنج شنبه 23 آذر 1396 0:09

<a href="http://www.selfhelpinsight.com/">selfhelpinsight</a>, <a href="http://www.point-of-sale-retail.com/">point-of-sale-retail</a>,
rms-mentoring

leadscustomersprofits

leadscustomersprofits می گوید:

در پنج شنبه 23 آذر 1396 3:09

<a href="http://www.loganretirementhomes.com/">loganretirementhomes</a>, <a href="http://www.marketingpartnering.com/">marketingpartnering</a>,
leadscustomersprofits

monacointelligence

monacointelligence می گوید:

در پنج شنبه 23 آذر 1396 16:09

<a href="http://www.mattresscloseoutsofmiami.com/">mattresscloseoutsofmiami</a>, <a href="http://www.purfectlychic.com/">purfectlychic</a>,
monacointelligence

ارسال نظر
نام:


کدمعتبر سازی:
کد معتبر سازی


امتیازات
فقط اعضاي سايت قادر به دادن امتياز مي باشند.

لطفا وارد نام كاربري خودشويد و يا به عضويت سايت در آييد تا بتوانيد امتياز دهيد.

امتیازی داده نشده است.
بانک مشاغل سه قلعه

در اندیشه فردایی بهتر هستیم

جوانان فارغ التحصیل و دانشجویان عزیز همشهری نسبت به تکمیل فرم کلیک نمایید

بانک مشاغل سه قلعه
ورود
نام کاربری

گذرواژهآیا هنوز عضو نشده اید؟
برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید.

آیا گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
برای درخواست یک گذرواژه جدید اینجا را کلیک کنید.

تصاویر تصادفی
تبلیغات
7Learn

پیغامگیر
برای ارسال پیام باید وارد نام کاربری خود شوید.

دو شنبه 18 مرداد 1395 5:05

سلام.وقت بخیر.آیا امکانش هست که من رو به دوستانی که در زمینه فروش سنگهای قیمتی فعال هستند ارتباط بدید؟شماره تل

شنبه 18 مهر 1394 20:07

سلام در صورت امکان سعی کنید سایت رو مانند سالهای قبل فعال کنید و اخبار روزانه شهر را در سایت قرار دهید.
دو شنبه 31 فروردين 1394 12:01

با عرض سلام خدمت تمامی همشهریان عزیز گالری عکس سه قلعه راه اندازی شد! منتظر عکس های زیبایتان هستیم www.3castel.ir

جمعه 07 فروردين 1394 3:01

سلام به مسئولین سایت و با تشکر از عکس های قدیمی سه قلعه. درخواست داشتم که عکس مرحوم کربلایی غلامحسین اشرف زاده
سه شنبه 04 فروردين 1394 9:01

پا را دوست دارم