سایت اطلاع رسانی شهر سه قلعه - اخبار: نگاه بی تفاوت به خروج 20 هزار دام
شنبه 25 آذر 1396 7:09 (25 09 1396)
سایت اطلاع رسانی شهر سه قلعه


نگاه بی تفاوت به خروج 20 هزار دام
نگاه بی تفاوت به خروج 20 هزار دام

2 سال است صندوق توسعه ملی برای بخش دامپروری که 50 درصد اشتغال حوزه کشاورزی را به خود اختصاص داده است تسهیلاتی ارائه نمی کند و این موضوع دامداران و عشایر شهرستان سرایان را با شرایط سختی مواجه کرده طوری که خیلی از آن ها با وجود تداوم خشکسالی و فقر مراتع ، در سال جاری در وضعیت بسیار نگران کننده ای هستند و بسیاری از دامداران توانایی نگهداری دام هایشان را ندارند و اقدام به فروش آن ها کرده اند.
آن طور که یک مقام آگاه در جهاد کشاورزی این شهرستان می گوید: در شرایط کنونی به دلیل فقر شدید مراتع 3 هزار و 700 بهره‌بردار حوزه دام شهرستان به شدت تحت فشار هستند و از سال گذشته تا کنون شاید بیش از 20 هزار راس دام مولد از شهرستان خارج شده است.
وی به مسئولان و متولیان تاکید می کند: با برنامه ریزی و اولویت بندی مسائل، رفع مشکلات این قشر مولد را در اولویت قرار دهند.
دریغ از حمایت
«بیهقی» از دامداران بخش سه قلعه هم عنوان می کند: با وجود اینکه در سال جاری دامداران این شهرستان با مشکلات عدیده ای روبه رو بودند کوچکترین حمایتی توسط مسئولان انجام نشد، این در حالی است که تنها با گوشه نگاهی می توان عمق مشکلات عشایر و دامداران این شهرستان را متوجه شد.
وی با بیان اینکه از گذشته اقتصاد شهرستان بر محور کشاورزی و دامداری شکل گرفته و با وجود شدت خشکسالی ها دراین چند سال گذشته هیچگونه شغل جایگزینی در منطقه تعریف نشده است از مسئولان می خواهد در این زمینه اقدام اساسی انجام دهند.
« اسعده» از عشایر شهرستان هم به این نکته اشاره دارد که برخی عشایر به دلیل ناتوانی در نگهداری دام هایشان بارها برای دریافت تسهیلات 2 یا 3 میلیون تومانی به جهاد کشاورزی سرایان مراجعه کرده اند اما تسهیلاتی به آن ها تعلق نگرفته است.
پیرو این صحبت ها نماینده عشایر و دامداران در این شهرستان نیز به خبرنگار ما می گوید:دامداران توان پرداخت قسط های عقب افتاده را ندارند و شرایط برای آنها مناسب نیست .
تسهیلات روی هوا
به گفته وی 2 سال است که تسهیلات در حوزه دام پرداخت نمی شودو صندوق توسعه ملی هم در حوزه دام تسهیلات پرداخت نمی‌کند تا تثبیت اشتغال را در این حوزه داشته باشیم.
در گفت وگوی خراسان جنوبی با مدیر جهاد کشاورزی این شهرستان وی با تایید مشکلات معیشتی دامداران منطقه می گوید: در حال حاضر جهاد کشاورزی، مجتمع دامپروری شهر سه‌قلعه را طراحی و برنامه ریزی کرده است که توان راه اندازی 600 واحد دامپروری را دارد. به گفته «سلیمانی» زیربناهای لازم از جمله مشکل آب مورد نیاز مجتمع مرتفع شده و برای سال آینده تامین برق این مجموعه در دستور کار قرار دارد اما به گفته دامداران با وجود تعدد مشکلات تسهیلاتی به این قشر پرداخت نشده است. وی تاکید کرد: با توجه به اینکه بحث دام و دامپروری 50 درصد اشتغال در حوزه کشاورزی را به خود اختصاص داده لازم است با برنامه ریزی لازم اعتباراتی از محل صندوق توسعه ملی به دامداران اختصاص یابد.
طرحی به وزارتخانه دادیم
به گفته وی باید سعی در تثبیت و حفظ اشتغال در بخش کشاورزی باشد و هر چند مسئله بحران آب اجتناب‌ناپذیر است اما باز هم در برخی از ظرفیت‌ها مانند حوزه گلخانه‌ای و مجتمع‌های دامپروری می‌توان اشتغال های جدیدی تعریف کرد. البته مدیر جهاد کشاورزی سرایان به این نکته هم اشاره دارد که بحث بحران آب در سرایان جدی است و کشاورزان هم این وضعیت را پذیرفتند ولی باید در حوزه کشاورزی و دامداری راهکاری ویژه در این حوزه اندیشید که معیشت کشاورز و دامدار به خطر نیفتد.
وی از ارائه طرحی خبر می دهد که وضعیت خشکسالی و اثرات آن در منطقه در طرح گنجانده شده و ضمن ارسال راهکارهایی این طرح به وزارتخانه ارسال شده است.


kurochan-bodrum

kurochan-bodrum می گوید:

در پنج شنبه 23 آذر 1396 2:09

<a href="http://www.norstaterefreshment.com/">norstaterefreshment</a>, <a href="http://www.restaurantevarablog.com/">restaurantevarablog</a>,
kurochan-bodrum

susquehannarentals

susquehannarentals می گوید:

در پنج شنبه 23 آذر 1396 2:09

<a href="http://www.solarenergyforever.com/">solarenergyforever</a>, <a href="http://www.littledogspecialist.com/">littledogspecialist</a>,
susquehannarentals

michaelbutlernapavalley

michaelbutlernapavalley می گوید:

در پنج شنبه 23 آذر 1396 10:09

<a href="http://www.staticsecurityguards.com/">staticsecurityguards</a>, <a href="http://www.mrgarretthenson.com/">mrgarretthenson</a>,
michaelbutlernapavalley

vualaapp

vualaapp می گوید:

در پنج شنبه 23 آذر 1396 18:09

<a href="http://www.water-o.com/">water-o</a>, <a href="http://www.thecascadestownhomes.com/">thecascadestownhomes</a>,
vualaapp

ارسال نظر
نام:


کدمعتبر سازی:
کد معتبر سازی


امتیازات
فقط اعضاي سايت قادر به دادن امتياز مي باشند.

لطفا وارد نام كاربري خودشويد و يا به عضويت سايت در آييد تا بتوانيد امتياز دهيد.

امتیازی داده نشده است.
بانک مشاغل سه قلعه

در اندیشه فردایی بهتر هستیم

جوانان فارغ التحصیل و دانشجویان عزیز همشهری نسبت به تکمیل فرم کلیک نمایید

بانک مشاغل سه قلعه
ورود
نام کاربری

گذرواژهآیا هنوز عضو نشده اید؟
برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید.

آیا گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
برای درخواست یک گذرواژه جدید اینجا را کلیک کنید.

تصاویر تصادفی
تبلیغات
7Learn

پیغامگیر
برای ارسال پیام باید وارد نام کاربری خود شوید.

دو شنبه 18 مرداد 1395 5:05

سلام.وقت بخیر.آیا امکانش هست که من رو به دوستانی که در زمینه فروش سنگهای قیمتی فعال هستند ارتباط بدید؟شماره تل

شنبه 18 مهر 1394 20:07

سلام در صورت امکان سعی کنید سایت رو مانند سالهای قبل فعال کنید و اخبار روزانه شهر را در سایت قرار دهید.
دو شنبه 31 فروردين 1394 12:01

با عرض سلام خدمت تمامی همشهریان عزیز گالری عکس سه قلعه راه اندازی شد! منتظر عکس های زیبایتان هستیم www.3castel.ir

جمعه 07 فروردين 1394 3:01

سلام به مسئولین سایت و با تشکر از عکس های قدیمی سه قلعه. درخواست داشتم که عکس مرحوم کربلایی غلامحسین اشرف زاده
سه شنبه 04 فروردين 1394 9:01

پا را دوست دارم